16 Haziran 2011 Perşembe

Güzel Bir Hikaye

Köyün birinde bir yaşlı adam varmış, çok fakir ama kral bile onu kıskanırmış. Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki; kral at için ihtiyara neredeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış. Bu at, bir at değil benim için, bir dost! İnsan dostunu satar mı? dermiş hep.

Bir sabah kalkmışlar ki, at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış; Seni ihtiyar bunak bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var, ne de atın demişler. İhtiyar, karar vermek için acele etmeyin demiş, sadece at kayıp deyin, çünkü gerçek bu. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar, atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı, bunu henüz bilmiyoruz, çünkü bu olay henüz bir başlangıç, arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez...

Karda koşan atlarKöylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler ama aradan on beş gün geçmeden, at bir gece ansızın dönmüş ; meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine. Dönerken de, vadideki on iki vahşi atı peşine takıp getirmiş. Köylüler, ihtiyar adamın etrafına toplanıp özür dilemişler. Babalık demişler sen haklı çıktın, atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için ; Şimdi bir at sürün var. Karar vermek için gene acele ediyorsunuz demiş ihtiyar, sadece atın geri döndüğünü söyleyin, bilinen gerçek sadece bu; ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz ?..Bu daha başlangıç, birinci cümlenin, birinci kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz? Köylüler bu defa ihtiyarla dalga geçmemişler açıktan ama içlerinden ; Bu herif sahiden gerzek diye geçirmişler.

Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış !..Haberi alan köylüler gene gelmişler ihtiyara. Bir kez daha haklı çıktın demişler ; bu atlar yüzünden tek oğlun bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok. Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın demişler. İhtiyar, siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz diye cevap vermiş ; o kadar acele etmeyin, oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu ; ötesi sizin verdiğiniz karar ama acaba ne kadar doğru. Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez.

Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çagırmış ; köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar, köyü matem sarmış çünkü savaşın kazanılmasına imkan yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini ya esir düşüp köle diye satılacağını herkes biliyormuş. Köylüler, gene ihtiyara gelmişler, gene haklı olduğun kanıtlandı demişler ; Oğlunun bacağı kırık, ama hiç değilse yanında, oysa bizimkiler belki bir daha köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer. Siz erken karar vermeye devam edin demiş, ihtiyar ; oysa ne olacağını kimseler bilemez, bilinen bir tek gerçek var benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor!!!

Lao Tzu her fırsatta anlattığı bu öyküyü şu nasihatla tamamlarmış, etrafına anlattığında ; acele karar vermeyin o zaman sizin de kimseden farkınız kalmaz.
Hayatın küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının.
Karar aklın durması halidir, akıl insanı daima karara zorlar ve gezi asla sona ermez! Bir yol biterken, yenisi başlar. Bir kapı kapanırken, başkası açılır..Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz...

♥ Umudunuz hep olsun ♥

16 yorum:

Yeşim dedi ki...

Her iş de bir hayır var diye boşuna dememişler. Umudum hep var artık :) güzel bir hikayeydi teşekkürler tatlışım :)

suhuba dedi ki...

Çok güzel. Bayıldım. Duymuştum ama yine okumak keyif verdi. Ve tam benim yaşadığım duruma uydu. Yaşadığım kötü şeye rağmen herkez çok üzülmemi beklerken ben demekki gerçekten hayırlısı buymuş deyip garip bir dinginliğe sahiptim. Ve hissediyordum bu karşındakine garip geliyrdu. İnsanlar bu çok kötü bir durum deyip olayı deşip üzüldüğümü duymak istiyordu.Böyle olunca ben ruhsuzmuyum dediğim oldu kendime böyle olmaktan rahatsız bile oldum. Ama yazıyı okuyunca gerçekten kendimi buldum. Çok sağol :)

Unknown dedi ki...

öyle tabi ama bazen insan umutsuzluğa düşmekten alamıyor kendini..umutsuz oldukça okumak gerekli..teşekkürler..

Aylin TÜRKŞEN AYSEL dedi ki...

Seçim sonrası karamsarlığa kaplımıştım. Bir yandan da her işte hayır vardır diye düşünürüm. Bu hikaye de tam düşüncemin üstüne iyi geldi, teşekkürler.

Urfa Tutkunu dedi ki...

Daha önce okumuştum bu hikayeyi. Ama tekrar okudum =) Öyle güzel ki. Karar vermekte acele etmemek lazım hakikaten.

noyumberry dedi ki...

Çok güzel bir paylaşımdı canım:)
teşekkürler..Bu günlerde yaşadığımız olaylara tam uyuyor..
sevgiyle kal..

Necmiye dedi ki...

Çok güzel bir hikaye bayıldım tesekkürler paylaştığın için...

Stil Direktoru dedi ki...

Yeşom haklı aynen canım şu yağmurlu yaz gününde güzel geldi mucx

mandalincikmazi dedi ki...

Çok güzel bir hikaye daha öncede okumuştum ama yine zevkle okudum ön yargılı olmamak gerek boşuna dememişler her şerde bir hayır vardır diye...
Sevgiler canım..............

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

canım çok teşekkürler yeniden okumak çok keyifliydi.
kocaman öpüyorum senin yolun da yüreğinden geçtiği gibi şekillenir inş. sevgiler

Nilgün Komar dedi ki...

paylaşımın için çok merci.. ön yargılı insanlara bir örnek teşkil eder umarım..

Özden CEYHAN dedi ki...

Evet Nadire ders alınacak, hafızalarımıza yerleştirilecek bir hikaye.
Günümüzdeki güncel birçok konularla bağlantı kurulabilecek şekilde.
Paylaşım için teşekkürler...

Deni dedi ki...

Olá querida!!!!Gosto muitoooo de cavalos,esse branco está espetacular!!!!Tenha um ótimo fim de semana,abraçosss.

balböcükleri dedi ki...

kaybetsekte bazen umut olmalı hep hayatta.gelmesede beklenen.

sevtap(karabidikim) dedi ki...

Harika bir hikayeymiş ,paylaşımın için teşekkürler.

YETENEK-SİZİN dedi ki...

Umarım bunu hep uygularız, sizlere bişeyler katabildiysem ne mutlu bana...